
- TwitterTweet
- FacebookShare
- Megosztás
- Kommentek
A glaukóma csendben tönkreteszi a látást
A glaukómás betegek, világszerte 60 millióan, akár látásuk 40%-át is elveszíthetik, mielőtt látásromlást észlelnek. Míg sokaknak fontos, hogy az autójukat éves szervizre vigyék, gyakran elfeledkeznek arról, hogy a szemükkel foglalkozzanak, ha nincsenek nyilvánvaló látásproblémáik. A glaukómás betegek akár látásuk 40%-át is elveszíthetik, mielőtt látásromlást észlelnek. A glaukómás betegek mintegy 50%-a nem tud betegségéről, mert a tünetek észrevehetetlenek. „Az emberek ahhoz vannak szokva, hogy a betegségeknek tünetei vannak” - mondja Beth A. Kneib, OD, az Amerikai Optometrista Szövetség Klinikai források csoportjának igazgatója. „Azt hiszik, hogy a glaukóma kialakulásakor tünetek jelentkeznek, de ez nem igaz.”
A glaukóma olyan betegségek csoportja, amelyek a látóideg fokozatos károsodásához vezetnek és visszafordíthatatlan látásromlást, illetve vakságot okozhatnak. Az „alattomos látástolvaj”-ként is ismert betegség világszerte 60 millió embert érint, a Glaukóma Kutatásért Alapítvány adatai szerint közülük 2,2 millióan az Egyesült Államokban élnek.
Az emelkedett szembelnyomás (IOP) a glaukóma egyetlen olyan kockázati tényezője, amelyen változtatni lehet. A szem folyamatosan töltődik fel folyadékkal, amely az írisz és a szaruhártya közötti térbe folyik el. Amennyiben ez a folyadék felgyülemlik és túlságosan lassan vagy egyáltalán nem folyik el, az a szemnyomás növekedéséhet vezet, amely károsíthatja a látóideget.
Bár a betegség nem gyógyítható, a glaukómás pácienseket gyógyszerekkel, köztük szemcseppekkel és szájon át szedhető gyógyszerekkel lehet kezelni. További lehetőség a csarnokvíz elvezető implantátumok beültetése és a sebészeti beavatkozás, ezeket általában a súlyosabb eseteknél alkalmazzák. Bár a betegség nem gyógyítható, a glaukómás pácienseket gyógyszerekkel, köztük szemcseppekkel és szájon át szedhető gyógyszerekkel lehet kezelni. További lehetőség a csarnokvíz elvezető implantátumok beültetése és a sebészeti beavatkozás, ezeket általában a súlyosabb eseteknél alkalmazzák.
Bár a gyógyszerek a már bekövetkezett károsodást meggyógyítani nem tudják, hatékony kezeléssel csökkenthető a szemnyomás, stabil állapot alakítható ki a szemben, ami lassíthatja a betegség további romlását. A Novartis szemészeti termékekkel foglalkozó ágazata, az Alcon, terápiás megoldásokat kínál a glaukómás betegeknek, hogy a betegség okozta terheket világszerte csökkenteni tudja.
A látásromlás megakadályozásának egyik legjobb módja a rendszeres szemvizsgálat. „A látásvesztés jellemzően a látótér szélén következik be, amit a beteg nem mindig vesz észre” - mondja Dr. Andrew Iwach, az Amerikai Szemészek Akadémiájának szakszóvivője. „Mire felállítják a diagnózist, már lehet, hogy a látóideg súlyosan károsodott.”
Bár a glaukóma kockázata 40 éves kor felett emelkedik meg, gyermekeket, fiatal felnőtteket és 20-as, 30-as éveikben járókat is érinthet. Az életkoron kívül további kockázati tényezők a szívbetegség, a magas vérnyomás, a betegség családi előfordulása és bizonyos gyógyszerek folyamatos szedése is hozzájárulhat a megnövekedett szemnyomáshoz.
De még azoknak is, akiknél ezek nem állnak fenn, évente glaukóma-ellenőrzésre lenne szükségük. „Fontos, hogy éves tennivalóink közé egy szemészeti vizsgálatot is beiktassunk” - mondja Kneib.
Amellett, hogy a glaukómát is fel lehet így fedezni, a szem valósággal ablakot nyit más betegségek diagnosztizálása felé. Mivel a szem az egyetlen olyan testrész, ahol az orvos egyetlen vágás nélkül csupasz artérián, idegen és vénán láthat át, egy alapos szemészeti vizsgálat gyulladásos tüneteket, diabéteszre, magas vérnyomásra és sclerosis multiplexre utaló jeleket vehet észre.
Fontos, hogy ne vegyük magától értetődőnek, hogy jó a látásunk. Még akkor is, ha a diagnózis idején már van bizonyos mértékű látásvesztés, nagyon fontos megmenteni, ami még megmaradt. „A szemünk nagyon értékes érzékszervünk” - mondja Dr. Iwach. „Még a kis mértékű látás is nagyon fontos. Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megőrizzük a látást.”